„Czy blisko 3 mln Ukraińców w Polsce to potencjalni klienci usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych?” – artykuł IDEA VENTURES w TV SAT MAGAZYNIE

TV Sat Magazine_edytorial_12 2018

W ostatnich latach obserwujemy napływ studentów oraz imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Według oficjalnych danych w 2017 przebywało w Polsce ok. 900 000 obywateli Ukraińskich*. Nieoficjalne dane wskazują̨ ponad 2 000 000. Na Ukrainie podaje się, że w Polsce przebywa ich blisko 3 miliony. Ukraińcy to również czwarta największa z ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Polsce. Do naszego kraju przyjeżdżają̨ ludzie młodzi i wykształceni, którzy pracują̨ w handlu, usługach, sektorze IT, a nawet jako lekarze i pielęgniarki. W polskich szkołach i na uczelniach wykształcenie zdobywa ponad 300 000 uczniów i studentów z Ukrainy. Z danych Personal Service wynika, że średnie wynagrodzenie Ukraińców w Polsce to 2500 zł na rękę. Jak podaje Business Insider – co piąta firma w Polsce zatrudnia Ukraińców, a 17 proc. planuje poszukiwać ich w ciągu najbliższych 12 miesięcy (Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018)**.

Poza pracą i nauką Ukraińcy, jak wszyscy ludzie, poszukują rozrywki. W przeciwieństwie do Polaków nie uczęszczają oni do pubów, kin czy teatrów. Po pierwsze większość z nich, pomimo rosnących dochodów, żyje oszczędnie i większość zarobionych pieniędzy wysyła na Ukrainę. Po drugie różnice językowe i kulturowe powodują, że asymilacja z Polakami postępuje bardzo powoli.

Kluczową rozrywką i jednocześnie najszybszym sposobem komunikacji jest Internet. Ze względu na koszty roamingu zdecydowana większość Ukraińców korzysta z ofert polskich operatorów telekomunikacyjnych. Są to zarówno oferty pre-paid jak i post-paid. Jednak jak na razie nie widać planowanych i skoordynowanych akcji sprzedażowych polskich operatorów telekomunikacyjnych. Kilku milionowa grupa potencjalnych klientów czeka na dobre oferty.

Jednymi z pierwszy którzy dostrzegli potencjał w tej grupie jest Idea Ventures firma zajmująca się dystrybucją kanałów telewizyjnych oraz VOD na rynku Polskim. Wspólnie z Media Group Ukraine wiodącą ukraińską firmą mediową proponują polskim operatorom cztery kanały premium oraz bibliotekę VOD. Kanał telewizyjny „UKRAINA 1” to najlepsze ukraińskie seriale telewizyjne, filmy fabularne, dokumentalne, społeczne i programy informacyjne. „UKRAINA 2” to najlepsza ukraińska rozrywka – najnowsze wiadomości z życia gwiazd, muzyczne i kulinarne talent shows. Kanał telewizyjny „NLO TV 1” to ukraińskie kabarety i seriale komediowe przedstawiające historie „z życia wzięte” oraz charakteryzujące się ostrym humorem. „NLO TV 2” to rozrywka poprzez programy edukacyjne – teleturnieje, doświadczenia naukowe i nie tylko oraz podróże. Większość najpopularniejszych programów, seriali i filmów dostępna jest również w postaci VOD.

Nadawcą kanałów jest Media Group Ukraine jedna z największych spółek mediowych na Ukrainie. Poza czterema kanałami dystrybuowanymi na rynkach zagranicznych spółka nadaje największą, pod względem udziału w rynku, komercyjną stację UKRAINA. Nie należy mylić jej z dostępną w Polsce informacyjną UA TV. Najpopularniejsze seriale i programy wyprodukowane przez spółkę osiągają 10 milionową widownię. To właśnie na bazie tych produkcji powstały kanały UKRAINA 1,2 oraz NLO TV 1,2 oferowane w Polsce. Poza kanałami telewizyjnymi spółka zajmuje się produkcją telewizyjną, wydaje magazyny drukowane oraz jest właścicielem operatora telewizji satelitarnej „X-Tra TV”. W pewnym sensie można ich określić mianem małego Polsatu rynku Ukraińskiego.

Obecna w Polsce kilku milionowa społeczność ukraińska to potężna nisza rynku usług telekomunikacyjnych i wideo. Nie ulega to żadnej wątpliwości. Pierwsi, którzy to dostrzegą skorzystają na tym. Wyzwaniem pozostaje przygotowanie oferty telekomunikacyjnej skrojonej na miarę w czym na pewno pomóc może atrakcyjny pakiet telewizji z najlepszymi seriali, programami i kabaretami ukraińskimi.

Dominik Tzimas, Małgorzata Kałuska
Idea Ventures

Źródła:

* http://forsal.pl/artykuly/1118552,nbp-liczba-ukraincow-przebywajacych-w-polsce-w-2017-r.html

** https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/zarobki-ukraincow-w-polsce-analiza-personnel-service/50r41kr

 

facebook twitter linkedin